Kiedy rekalibracja drukarki?

O ile parametry samej głowicy drukującej przy odpowiedniej „higienie” nie zmieniają się znacznie z czasem, może zmienić się receptura tuszu, dotyczy to tak oryginałów jak i zamienników.

  • Jeśli zauważalne są różnice kolorystyki względem 1 wydruku kontrolnego po kalibracji.
  • Jeśli wyniki pomiarów spektrofotometryczne próbki kontrolnej odbiegają od wzorca

Kiedy re-kalibracja monitora?

Tutaj sytuacja jest bardziej złożona

O ile sterowanie matrycy nie zmienia znacząco swoich parametrów, o tyle podświetlanie z czasem traci parametry słabnie i co gorsza  świetlówki dają cieplejsze światło. Profesjonalne monitory  potrafią amortyzować dryft świetlówek jeśli chodzi o jasność. Odcień jednak jest do skorygowania tylko przez kalibracje. W monitorach z podświetlaniem LED dryft nie następuje szybko.

(moje subiektywne zdanie i cześć fachowców może się nie zgadzać z tabelą poniżej uznając za zbyt tolerancyjną)

Założenia praca 8h/dobę  dobry monitor  klasy Eizo SX/CG o przebiegu do 10tys. h używany w średnich wartościach jasności

  • Jeśli kluczowa jest praca z kolorem min. raz na 2 miesiące, lub w  przypadku podejrzeń o  przekłamania.
  • Jeśli kolor jest ważny ale nie kluczowy, istotnym jest natomiast rozeznanie w miejscach odcięcia cieni i świateł raz na 6-12mcy, lub w  przypadku podejrzeń o  przekłamania.
  • Jeśli jesteśmy świadomi że kolorystyka przekłamuje a światła  i cienie mogły przesunąć się ale urządzenie i wydruki są przewidywalne  i pozostają w subiektywnych limitach. Co 2 lata.

Starsze monitory powyżej  ~10tys. h szybciej tracą parametry.  Wiek monitora można sprawdzić w OSD lub zmierzyć maksymalna jasność (jedyna miarodajna metoda  z racji na różne warunki eksploatacyjne  jedne świeciły z max jasnością inne z minimalną). Dobre monitory NEC czy EIZO  na solidnych podzespołach  potrafią wyświecić ponad 20tys. h utrzymując wystarczające parametry jasności i temperatury podświetlenia.

Tanie monitory nie sposób ocenić pod katem harmonogramu kalibracji. Pierwsza kalibracja jest dla nich najważniejsza gdyż skoryguje to co fabryka zaniechała.