Usługa Kalibracji Drukarek RGB i CMYK

Usługa kalibracji drukarek wykonywana jest najczęściej zdalnie i polega na odpowiednim wydrukowaniu kostek pomiarowych na kalibrowanej maszynie, oraz przesłaniu wydrukowanych arkuszy do pomiarów spektrofotometrycznych.

Na podstawie pomiarów wykonywany jest profil ICC dla zestawu urządzenie-papier-tusz.  Dzięki informacji zawartej w profilu wydruk zbliża się możliwie blisko do obrazu ze skalibrowanych monitorów, oraz wzorców kolorystycznych. Profil ICC umożliwia odpowiednie zasymilowanie innych urządzeń i technik druku które również zostały skalibrowane.  Dzięki kalibracji wydruki zyskują prawidłową liniowość, znikają zafarby i niechciane dominanty kolorów a przejścia tonalne stają się płynne.

Jakość uzyskanego  profilu zależy od ilości kostek pomiarowych. Rozsądną ilością jest ok  1000 -1500 próbek. Jeśli profil ma być używany w warunkach przemysłowych zalecam wykonanie  kalibracji z ok 2- 3tys kostek.   Największym wrogiem spójności kolorów jeśli chodzi o druk są różnice w partiach tuszu i papieru jak czas który powoduje spadek precyzji głowicy drukarki i jej zużycie. Nie bez znaczenia są również sterowniki drukarki które potrafią sporo namieszać.

Jak często kalibrować drukarkę?

Najważniejsza jest pierwsza kalibracja zestawu tusz-papier-drukarka która niweluje tendencje drukarki do odchyłek w specyficzny dla siebie sposób.

Drukarki kalibruje się w zależności od oczekiwań spójności ze wzorcem. Świeżo po kalibracji warto wydrukować plansze kontrolną i porównywać okresowo do aktualnych wydruków.  Często klienci kalibrują od problemu, do problemu  (tj .zafarby, przesunięcia w światłach cieniach pojawiające się dominanty). W praktyce im lepszy tusz i papier tym czas do kolejnej kalibracji dalszy.

Aby osiągnąć referencyjne wartości delta E >3 ( warunki drukarni gdzie wymagana jest maksymalna zgodność  i walidacja certyfikatu UGRA/FOGRA) walidacje  kalibracji należy niemalże co 2-3 tygodnie . W zastosowaniach profesjonalnych czas wydłuża się średnio do kwartału.  Zastosowania amatorskie zazwyczaj od problemu do problemu.

 

 JAK WYDRUKOWAĆ KOSTKI KALIBRACYJNE

Ostatnio kalibrowane maszyny