Do prawidłowego działania profili wymagane jest oprogramowanie potrafiące dane z profili przetworzyć. Obróbkę  graficzną i wydruki należy wykonywać z poziomu programów obsługujących CMM.

Pakiet Adobe  i min. Photoshop uznawany jest  za  referencyjny odnośnik innych aplikacji. Jeśli ten sam obraz wygląda inaczej w innym programie znaczy że program Nie wspiera CMM lub nie wspiera go całkowicie.

Jeśli posiadają Państwo monitor szerokogamutowy  bezwzględnie należy zainstalować profil monitora w systemie, w przeciwnym razie obraz będzie przesaturowany i zakłamany w każdym przypadku.

 

Odnośnie sposobu prawidłowego druku po zainstalowaniu profilu w systemie, drukować należy z włączonym silnikiem CMM.  Sposobów druku jest kilka w zależności od zastosowań:

1)  Oddzielne oprogramowanie RIP zarządza kolorem, silnik CMM sterownika wyłączony

  • druk pdfów, druk z plików jpg, tiff , ps, itp.
  • symulacja kolorystyczna innej technologii ( przemysłowej maszyny drukarskiej  inaczej  proof-owanie, czy potocznie „Cromalin” – zastosowania typowo drukarskie i preepress.
  • metoda najwygodniejsza, pewna , powtarzalna, dająca największą kontrole nad wydrukiem, lecz droga ( dobry rip to wydatek 4-20 tys .zł )

2) Photoshop, Acrobat PRO, Corel Draw  zarządza kolorem, CMM w sterowniku drukarki wyłączony

  • referencyjna i pewna domowa metoda druku z zarządzaniem kolorem.
  • sterownik nie miesza juz w kolorach robi to powtarzalnie oprogramowanie.
  • przykład dla Lightroom , Photoshop dla drukarek epson –  drukowanie epson z icc

3) CMM sterownika drukarki włączony, oprogramowanie nie zarządza silnikiem CMM drukarki, choć program rozumie profile.

  •  problematyczna metoda z racji na różne modele przeliczania przez sterownik drukarki, wymaga testów indywidualnie na konkretnym sterowniku. Teoretycznie wynik wydruku powinien być niemalże zbierzny  jak przy wydruku z Photoshopa  przy zastosowaniu profilu i ustawieniu metody przeliczania na relatywnie kolorometryczną.
  • po testach najszybsza domowa metoda na poprawne wydruki
  • gdy sterownik przejmuje kontrole nad wydrukiem możliwa ” czarna magia” i włosy rwane z głowy  z powodu wszelakich polepszaczy, suwaczków, przełączników, czy nawet nędznego czy oryginalnego  tłumaczenia producenta funkcji w sterowniku.

 

Pomimo technologi powtarzalność koloru ma swoje ograniczenie, czy to techniczne polegające na ułomności urządzeń, rozpiętości tonalnych danej metody( np. drukarka fizycznie nie wydrukuje tonów poza swoim gamutem które monitor bez problemu wyświetli poprawnie),  czy ograniczenia fizyczne wynikające z tego że monitor emituje, a wydruk odbija światło. Światło jest bardzo ważne przy ocenie wydruku i porównywaniu go do monitora. Drukarki kalibrowane są do odpowiednika światła dziennego i w takim świetle należy porównywać wydruk do monitora. O tym należy pamiętać by nie oceniać druku że ciemny gdy wkoło półmrok, lub niebieskawy pod świetlówką marnej jakości.

Porównanie monitora do monitora.

Bywa tak że dwa stojące obok siebie monitory po kalibracji identycznymi  parametrami będą świecić nieco inaczej.   Najczęściej zjawisko to występuje jeśli budowa fizyczna matryc, technologia jest inna.  Spotykam się z takimi przypadkami i pomimo kilkukrotnej  prawidłowej kalibracji różnica zawsze występowała pomiędzy monitorami.

 

Generalnie kolor to skomplikowana sprawa a matematycznie to masa obliczeń w przybliżeniu, zaokrągleniu i na pewnym  abstrakcyjnym modelu. To jak malowanie tego samego obrazu  różnymi farbami, raz trzema, raz 10, innym razem farby są brudne albo kiepski papier.